A LEGO Csoport leszámol a műanyaggal. Persze ez nem igaz, csak a jövőben az elemek egy része fenntartható forrású, cukornád alapú műanyagból fog készülni. Mindezt 2030-ig szeretnék megvalósítani, amikor is az összes fő elem és csomagolás már az új alapanyagból lehet. Az új alapanyag a cukornád, gyorsabban nő mint ahogy feldolgozzák, ezért nagyon jó a fenntarthatósági mutatója. Az új LEGO elemek előállításánál a legfontosabb az volt, hogy megmaradjon az eddigi elemeknél elért magas minőség. Az elemek 98%-ban növényi alapanyagból készülnek, és több független minőség ellenőrző cég tesztjén is átment.
A most elért mérföldkövet ünnepli a cég a 40320 Növények növényekből készletével. A készlet doboza mutatja a szokásos eljárást, hogy nyomjuk be a dobozt a perforálás mentén, de nincs rajta perforálás, helyette le van ragasztva.
Én semmilyen különbséget nem találtam az új és régi elemek között. Egyetlen különbségre a pálmafa leveleinél bukkantam, a régi elemek egy kicsit simábbak, de ez betudható annak, hogy más öntőformát használhattak.
A LEGO Csoport állítása szerint is csak szén-14-es (radiokarbonos) kormeghatározási módszerrel lehetne megmondani melyik elem miből készült. Egyetlen probléma volt az elemekkel: mintha a két fenyőfa görbe lenne. Sajnos nem tudtam leellenőrizni, hogy a régi elemek is így állnak-e, soha nem vettem ezt még észre.
| Ferdén nőtt fák |
A legtöbbet feltett kérdés, hogy most akkor növény szagúak lesznek a LEGO elemek, és meg lehet őket enni? A válasz nem, és a cég figyelmeztet is rá, hogy ugyanúgy ne tegyük őket a szájunkba.
A másik kérdés, hogy az elemek lebomlanak-e? A válasz az, hogy nem mert az elemeknek tartósnak kell lenniük, viszont könnyen újrahasznosíthatóak.
Sajnos ezt a promóciós készletet csak bizonyos országokban lehet megszerezni, amikor is ha 35 USD/GBP/EUR értékben vásárolunk akkor kapunk egyet ajándékba. A kiválasztott országok, az öt legnagyobb LEGO forgalommal rendelkező ország, Egyesült Államok, Kanada, Egyesült Királyság, Németország és Ausztria.
A mellékelt kis széthajtogatható brossúrán gratulálnak nekünk, hogy ilyen szerencsések vagyunk, hogy kaphattunk a készletből, és egyben buzdítanak arra, hogy ezekből az elemekből kezdjünk el építkezni, és osszuk meg őket a LEGO Life alkalmazásban. Új hősöket is kreáltak, akiknek hivatásuk, hogy zöldebbé tegyék a világot, és terjesszék a fenntarthatóságot.
A fő karakter neve Plantus Maximus. Nyílván ezeket a karaktereket nem tudjuk megépíteni a szettből, ezért régi elemeket kell használnunk. Erre nagyon büszkék, hogy a 60 évvel ezelőtti elemekkel is kompatibilisek a mostaniak. Én is építettem egy kis dzsungelt egy 60 évvel ezelőtti lapkára.
A 40320 egy limitált kiadású különlegesség, mellyel a cég a környezettudatos működésükben elért eredményt ünnepli. Gyűjtőknek igazán érdekes darab.