2016 augusztus 17-én visszautasították életem első LEGO Ideas tervét. Újra próbálkoztam az elfogadtatásával 2017. augusztus 28-án. Akkor sem fogadták el.
A LEGO Ideas a LEGO rajongók ötleteit felvonultató platform, ahol a tervekre szavazni is lehet. 10000 támogató megszerzése után a LEGO cég szakemberei fontolóra veszik, gyártásba kerül-e az építmény.
Az ötletemben a Netflix Stranger Things sorozatából a Byers ház egy részlete szerepelt - felül a valós világbeli, alul pedig a Tótágas (Upside Down) verzió. A készletben nyolc figura volt. Will, Mike, Lucas, Dustin, Tizi (Eleven), Joyce Byers és Jim Hopper minifiguraként, valamint egy építőelemekből összerakott Demogorgon.
Az ötletet mindkétszer azzal az indokkal utasították el, hogy a kiválasztott téma horrort, vért és szenvedést tartalmaz, s ezek nem összeegyeztethetők a LEGO márka értékeivel és a cégcsoport megfelelő tartalomra vonatkozó megkötéseivel.
Változhattak ezek az irányelvek és az üzleti érdekek, merthogy most, majdnem három évvel az ötlet beküldése után a LEGO cég egy nagyon hasonló készlettel rukkol elő.
A cég egyik munkatársa (aki korábban a LEGO Ideas csapatának tagja volt), Sara Skahill volt olyan kedves, hogy megmagyarázta a történteket. Elmondása szerint, a LEGO Ideas csapata nincs napi kapcsolatban a licenc osztállyal, így ők általában biztosra mennek: ha valamit az irányelvek szerint kérdésesnek vélnek, inkább nem engedik megjelenni.
Nem az én projektemmel történik meg ez először. A LEGO Ideas-on többször is utasítottak el Simpson család témájú építményeket, ahogyan James Bond témájút is. Előbbiben aztán két exkluzív készlet és 2 sorozat minifigura jelent meg, az angol ügynök Aston Martinja pedig még ma is kapható.
Fontos megjegyeznem, én sem állítom, hogy a saját építményem inspirációként szolgált (azt meg nem is állíthatom, hogy abból jött a készlet terve, mivel a LEGO Ideas-ra felkerülő valamennyi tartalom a cég tulajdonát képezi, a felhasználási feltételek szerint). Ettől még, be kell valljam, elszomorít az eset.
A fabula tanulsága, hogy a LEGO Csoport egyre bátrabban tágítja a licencelt tartalmait olyan, felnőtteknek szánt produkciókhoz kapcsolódó termékekkel, amik a cég korábbi szokásait tekintve meglepőek lehetnek. Az viszont szakmai hiba, hogy a márka értékeit, irányelveit a különböző részlegek nem egyformán értelmezik.
Öröm az ürömben, hogy a Stranger Things készlet megjelenésével valóban tágult kicsit a mozgástér, így aztán egy korábban már szintén visszautasított X-Akták ötletemre mostantól lehet szavazni, IDE kattintva. Az építményről egy kedden megjelenő posztban írok majd részletesebben.
A Stranger Things építmény elkészítésében segítségemre volt Szőke Ferenc is, aki a Byers Castle feliratokat rajzolta.